همین حالا رزرو کنید

رزرو هتل
فین کاشان- روایت یک نخبه‌کشی- قسمت اول
سوییچ به حالت مطالعه

فین کاشان- روایت یک نخبه‌کشی- قسمت اول

  • 1398/09/06

فین کاشان، باغی است به سبک باغ‌های ایرانی، پر از دار و درخت و آبادانی، عروس باغ‌های ایرانی.

در دل کویر، در ملک بی‌آب و خشک کاشان، نگینی درخشیدن دارد که در بدو ورود، انبوه درختان و حوض و فواره‌ی آن، غبار از تن و روح مسافر می‌زداید.

تاریخچه‌ی دقیقی از زمان احداث آن در دست نیست و تاریخ‌دانان اصل و نصب آن را به زمان آل بویه نسبت می‌دهند. اما این بنای فعلی که پس از چند دوره مرمت هنوز هم به سختی نفس می‌کشد، در زمان شاه عباس اول صفوی بنا شد. هنوز هم در چندصد متری همین باغ، اثرات آن «باغ کهنه»ی زمان آل بویه و مغول‌ها هویداست.

دست‌های توانای غیاث الدین جمشید کاشانی بود یا شیخ بهایی که این بنا را طراحی کرد، درست نمی‌دانیم، اما هرکه بود، بزرگ هنرمندی و توانمند مهندسی بود. تقارن بنا و معماری و تلفیق خاک و درخت و آب، جلوه‌ای بس بدیع دارد که در خشکه‌زار کاشان، حیات می‌دمد.

هر پادشاهی که به این شهر آمد و خورد و برد و غارت کرد، تغییراتی باب میل خود به بنا داد تا به امروز که کل بنای به جا مانده در 23هزار متر مربع موجود است، شامل حیاط مرکزی، حمام کوچک و عمارت سردر که یادگار دوران صفوی است و کوشک قاجاری با نقاشی‌های زیبای سقفی و دیواری، حمام سلطنتی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه‌نشین که پس از دوران صفوی به دست شاهان زندیه و قاجاریه به بنا اضافه شد. حمام سلطنتی یا سلطانی که امروز به حمام فین شهره است، بزرگتر و مجلل‌تر، به دست فتحعلی شاه، برای استفاده‌ی شاه و درباریان، به بنا اضافه شد و حمام دیگر که در زمان صفویه ساخته شده بود، برای خدم و حشم ماند.

حوض‌ و فواره‌های باغ نمونه‌های منحصربه‌فردی از هوش معماران ایرانی هستند که بدون ساختاری پیچیده، تنها با لوله‌هایی با قطرهای متفاوت در ابتدا و انتها، که در زیر حوض نصب شده‌، آب را به فواره‌ها هدایت کرده و جلوه‌بخش فضای بیرونی هستند. حوض‌جوش و حوض دوازده فواره‌ دو جلوه‌ی دیدنی از این هنرند.

قصه‌ی این باغ اما همین‌جا تمام نمی‌شود. در قسمت بعد به روایت یکی از بزرگ‌ترین نخبه‌کشی‌های این مرزوبوم خواهیم پرداخت. 

نظر شما

فرم نظرات
کد امنیتی

© Royagar.com